OSTATNIO CZYTANE

NIEZAPOMNIANA LEKCJA

niedziela, 1 listopada 2015

MĄDROŚCI SHIRE (9) -

„Człowiek, który potrafi rozmawiać z drzewem, nie potrzebuje psychiatry. Niestety, sporo ludzi uważa inaczej.”

Phil Bosmans


Rozdział 8

Mądrości entów


"Lubimy myśleć, że w naszym świecie jesteśmy panami przyrody. Za to w Śródziemiu siedzą aż za dobrze, iż natura potrafi oddać. (...)

W naszym świecie korporacje i politycy aż nazbyt chętnie poświęciliby ostatni skrawek dziewiczej ziemi w zamian za źródło taniego paliwa zdolne wykarmić ich wiecznie nienażarte fabryki."

W świecie fantastycznym las potrafi myśleć a drzewa stają się postaciami ożywionymi, które czują, mówią i cierpią jak ludzie (czasem bardziej) lub przynajmniej coś symbolizują. Warto przywołać też używane przez nas i jakże znane wyrażenia: drzewo życia, drzewo rodzinne, drzewo wiedzy.

Kogo z nas nie zachwyciły się choć raz różne okazy imponujących drzew w naszej okolicy lub podczas wycieczki z dala od domu? Majestatyczne, gigantyczne konary czy zmieniające jesienią kolor liście, tworzące wielobarwne dywany na drzewach a potem ścielące się i szeleszczące pod naszymi stopami?... Wielu z nas nie potrafi przejść obojętnie obok złamanego przez wandali, zaledwie niedawno zasadzonego drzewka lub sam pielęgnuje jakieś w pobliżu swego domu czy we własnym ogródku. A kiedy drzewo 'odwdzięcza się' za naszą troskę - jakąż to sprawia nam radość!

"Nasz własny świat znajduje się pod ostrzałem. Zbiorniki wodne, lasy - i my sami również - są zatruwane przez metale ciężkie z elektrowni węglowych. (...) Jeśli nie zaczniemy postępować inaczej, nasze drzewa mogą mieć wreszcie dość i zemszczą się na nas (...)."

Kiedy patrzymy na bezlitosne wycinanie lasów już możemy odnieść wrażenie, że cierpliwość natury sięga granicy, po przekroczeniu której może się ona 'zemścić'. Czasem wygląda na to, że ta granica już została przekroczona i w mniej lub bardziej dotkliwy sposób odczuwamy 'reakcję' świata przyrody... Stąd dążenia jednostek i organizacji, żeby przeciwdziałać niszczeniu środowiska. Te działania (dobrze, że w ogóle są) nie zapewnią, jak się wydaje, trwałego i zadowalającego rozwiązania dla naszej umęczonej planety. Mimo wszystko warto by każdy z nas nie przyczyniał się do rujnowania najbliższego otoczenia poprzez wychowanie i edukację od najmłodszych lat i uwrażliwianie w kwestii szeroko pojętej ochrony przyrody.


Pomnij radę entów i nie postępuj
impulsywnie, ale, tak jak oni, 
bez wahania stawaj w obronie tego,
co uważasz za słuszne.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twój komentarz ukaże się po sprawdzeniu przez administratora.
Bardzo proszę o poprawne gramatycznie i ortograficznie wypowiedzi.
Dziękuję za wyrażenie opinii.