OSTATNIO CZYTANE

NIEZAPOMNIANA LEKCJA

czwartek, 30 maja 2013

"Spełnienie często polega na ograniczeniu.(...) W przezwyciężaniu słabości splata się jakby cały człowiek."

Marek Kamiński

ROZMOWA 18

W HARMONII

"Może kiedy osiągnęliśmy coś, co nas spełniło, lepiej przystanąć niż iść od razu dalej. Inaczej można łatwo spaść. (...)"


   

"Ważne jest, by nie rozpędzać się zbyt daleko, ale równie ważne jest, by nie zatrzymać się przed czasem. (...)"

Niektórzy nazywają to "zrównoważonym podejściem" do sprawy. Nie jest to bynajmniej łatwe ale warto próbować to w sobie wyrobić i to w odniesieniu do różnych okoliczności...

"Nieraz wydaje nam się, że ponieśliśmy porażkę, szkoda było próbować, ale dużo ważniejsza od porażki jest próba. Bardziej liczy się to, że spróbowaliśmy niż to, że nie doszliśmy.
Każda porażka czegoś nas uczy." (...) 

Nierzadko inni "pomagają" nam w takim myśleniu i sztuka polega na tym, żeby zbyt łatwo nie uwierzyć, że tak jest jak ktoś chciałby nam to uzmysłowić. 
Możemy nie osiągnąć celu ostatecznego. Może naprawdę od początku był poza naszym zasięgiem, ale to, że spróbowaliśmy podjąć wyzwanie daje nam wyobrażenie dokąd sięgają granice naszych możliwości. Nie w ogóle ale w tym momencie; może za jakiś czas uda nam się te granice przesunąć nieco dalej, a może nawet zdołamy wejść na upragniony "szczyt"?

"Ważne, aby wszystko robić w zgodzie ze sobą. (...) Życiowe spełnienie, dążenie do jego osiągnięcia nie polega na mnożeniu i konsumowaniu wrażeń. Nie dają nam poczucia spełnienia starania, by jak najwięcej doznać i jak najwięcej rzeczy zdobyć. Spełnienie często polega na ograniczeniu."

"Spełnienie często polega na ograniczeniu." - To "ograniczenie" rozumiem jako samoświadomość, że zawsze więcej pragniemy przeżywać, doświadczać, robić niż w rzeczywistości jesteśmy zdolni. To "mnożenie i konsumowanie wrażeń", o którym Pan wspomniał, może prowadzić do frustracji w momencie, gdy okazuje się, że coś jest poza naszym zasięgiem - i to z powodu różnych ograniczeń: materialnych, zdrowotnych, intelektualnych, środowiskowych. Niektóre z nich oczywiście da się przynajmniej w części zminimalizować. Ważne, żeby pragnienie spełnienia w czymś bardziej zasadniczym nie odbierało nam radości przeżywania spraw drobnych, choćby były one bez związku z jakimś większym celem.

  "Z wrażeniami jest jak z rzeczami. Człowiek gromadzi je, ale gromadzenie przestaje wnosić coś nowego, a człowiek zmienia się w niewolnika przedmiotów. (...) Nie chodzi więc o to, żeby kolekcjonować wrażenia, ale o to by nie przestać szukać."

To bardzo ciekawe i motywujące zarazem stwierdzenie. 
Być bardziej poszukiwaczem niż kolekcjonerem. Wydaje mi się tym bardziej ważne, że świat, w którym żyjemy, stawia na kreowanie w nas poczucia, iż tylko żyjąc pełnią wrażeń, jakie mogą nam dać np. współczesne gadżety, jesteśmy w stanie być naprawdę usatysfakcjonowani oraz że nam się to należy, w związku z czym powinniśmy o to zabiegać za wszelką cenę. 

"Harmonia czasem polega na tym, żeby stanąć, zatrzymać się, a czasem na tym, żeby szukać.(...) Gdy brakuje harmonii, jedni są nieszczęśliwi z powodu biedy, a inni z powodu bogactwa. Tymczasem, ani brak rzeczy, ani ich nadmiar nie jest sednem, podobnie brak wrażeń lub ich przesyt."

"W życiu przeważnie czegoś nam brakuje, coś jest nie tak, mamy pretensje do przeszłości, obawiamy się o przyszłość, nosimy w sobie ukryty żal do siebie i innych ludzi. (...) Stan głębokiej satysfakcji, spełnienia (...) (w)ynika z czegoś głębszego niż osiągnięcie celu. Jest owocem wiary, wytrwałości, woli w dążeniu do celu. W przezwyciężaniu słabości splata się jakby cały człowiek."

"(...) ani brak rzeczy, ani ich nadmiar nie jest sednem, podobnie brak wrażeń lub ich przesyt." Bardzo piękne i mądre słowa. "Stan głębokiej satysfakcji, spełnienia (...) (j)est owocem wiary, wytrwałości, woli w dążeniu do celu." Te słowa są mi szczególnie bliskie z uwagi na wyznawane wartości duchowe. Przypominają mi jak wiele znaczy dla mnie więź z Bogiem, jak bardzo potrzebuję wytrwałości, samozaparcia, woli i dyscypliny w dążeniu do celu, jaki sobie wytyczyłem decydując się na odpowiedzialne chrześcijaństwo.


 Marek Kamiński - WYPRAWA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twój komentarz ukaże się po sprawdzeniu przez administratora.
Bardzo proszę o poprawne gramatycznie i ortograficznie wypowiedzi.
Dziękuję za wyrażenie opinii.