OSTATNIO CZYTANE

NIEZAPOMNIANA LEKCJA

niedziela, 28 kwietnia 2013

"Niezgadzanie się nie oznacza negowania człowieka"

Marek Kamiński

ROZMOWA 12


POCZĄTEK WIEŃCZY DZIEŁO

"Lepiej jest zwracać uwagę na rzeczy dobre, bo to buduje w ludziach poczucie wartości. Dopiero w drugiej kolejności należy mówić o błędach, a właściwie nie o nich samych, tylko o tym, jak je poprawiać."


Zanim skarcisz, pochwal; okaż docenianie, dopiero potem koryguj, pamiętając przy tym, żeby uświadomić temu, do kogo się zwracasz, że twoja krytyka nie jest przeciwko niemu, lecz raczej, że zależy ci na tym, żeby sobie uzmysłowił, że nie akceptujesz jego postępowania, bądź zachowania, a nie jego samego. 

"Niezgadzanie się nie oznacza negowania człowieka. (...) Jeśli ktoś wygłasza pogląd, z którym się nie zgadzam, nie może to być powodem atakowania człowieka. Atakować można poglądy."

"Atakować można poglądy" a nie człowieka. Owszem, ale często zdarza się, że negowanie czyichś poglądów lub ich krytyka jest odbierana nie inaczej, jak właśnie jako atak na osobę. A więc "atakować" poglądy trzeba z dużym wyczuciem i taktem. Czasem warto nie zgadzając się z kimś przemilczeć, puścić coś mimo uszu, poczekać na bardziej odpowiedni czas...

"Palenie za sobą mostów nie jest dobrym pomysłem na życie, absolutnie do tego nie namawiam, ale czasami, kiedy mamy przed sobą naprawdę trudne wyzwanie, lepiej spalić za sobą wszystkie mosty niż asekurować się, zapewniać sobie szansę powrotu, ale przez to nie dać sobie pełnej motywacji, żeby iść naprzód. Determinacja, która pojawia się w nas, gdy już nie mamy odwrotu, tworzy nową jakość na naszej drodze. Jest już tylko droga naprzód, nie ma drogi wstecz."

Kiedy niemożliwa jest droga odwrotu rzeczywiście może się okazać, że potrafimy wydobyć z siebie nieznane pokłady możliwości i umiejętności, o które nikt by nas nie podejrzewał, a już my sami w szczególności...

"Fundamentalna wydaje mi się umiejętność radzenia sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami. Rzeczywistość zawsze jest nieprzewidywalna, zawsze mogą nas spotkać rzeczy, których absolutnie byśmy się nie spodziewali (...) Także zwykłe sytuacje mogą być niezwykłe. (...) 
Najważniejsza, a zarazem najtrudniejsza do skopiowania i wyuczenia jest umiejętność radzenia sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami. Stajemy przed nieznanym i musimy się z tym uporać. Kto ma taką sprawność, może się porównać z kimś, kto ma dziesięć razy większe doświadczenie."

"Zwykłe sytuacje mogą być niezwykłe" - chyba wiele zależy od wnikliwości w postrzeganiu rzeczywistości i spostrzegawczości oraz umiejętności spojrzenia na sprawy zwyczajne z pozoru "wewnętrznym okiem"... Wymaga pewnego wysiłku, zdolności kojarzenia i wyobraźni...

"Trzeba się cieszyć z wszystkich poznanych po drodze ludzi, uczyć się od nich, ale trzeba się także cieszyć z tych mniejszych doświadczeń, przeżywać je, uczyć się dzięki nim. W codziennym życiu zawsze mamy do czynienia z wzorami. (...) Dobrze, jeśli jesteśmy świadomi tych pierwszych wzorów, bo to pozwala nam poprawiać własne błędy."

W ogóle powinno nam zależeć, żeby poznawać tych, których spotykamy. Niestety nie wszyscy zasługują na to, żeby ich poznać bliżej. Czasem mogłoby się to dla nas okazać nawet zgubne lub zwyczajnie zmarnowalibyśmy cenny czas. Ale to wcale nie znaczy, że takie osoby muszą się czymś szczególnym wyróżniać na pierwszy rzut oka. 

To, co cenne i decyduje o autentycznym bogactwie wewnętrznym raczej nie jest widoczne "na zewnątrz" - z oczywistych względów. Chociaż bywają szczególnie wyraziste osobowości, które od razu i na trwałe potrafią utrwalić w naszym umyśle niezatarty ślad...  


Marek Kamiński - WYPRAWA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twój komentarz ukaże się po sprawdzeniu przez administratora.
Bardzo proszę o poprawne gramatycznie i ortograficznie wypowiedzi.
Dziękuję za wyrażenie opinii.